Portal dla filatelistów!

Apr. 18, 2015

Posted by Admin

Znaczki pocztowe to klasyka kolekcjonerstwa. Znaczki pojedyncze, arkusze, parki, czwórki, serie, bloki, roczniki to wszystko czego może potrzebować profesjonalny oraz początkujący filatelista. Znaczki pocztowe polskie oraz zagraniczne, tematyczne, czyste, kasowane, to jest to czym zajmuje się filatelistyka.

Wystawiennictwo walorów filatelistycznych.

Feb. 24, 2014

Posted by Admin

Gdy filatelista już wybierze tematykę i stworzy temtyczną kolekcję, częstokroć kusi się o udział w wystawach organizowanych zazwyczaj przez różnego rodzaju związki i stowarzyszenia zrzeszające podobych pasjonatów. Jest to zazwyczaj podnoiosła uroczystość w życiu lokalnej społeczności kolekcjonerów, z udziałem ekspertów i autorytetów, którzy w czasie podziwainia walorów mogą spostrzec... fałszerstwo, które w sposób zupełnie niezamierzony znalazło się w naszych zbiorach. Fałszerstwa to temat na osobne opracowanie. Dość stewiedzenia, że równolegle z rozowjem filatelistyki jako całkiem zyskownego hobby, rozwijało się fałszerstwo obiektów pożądania kolekcjonerów. Dlatgo bardzo ważnym elementem opisywanej dyscypliny jest ekspertyza filatelistyczna. Jest to opinia pisemna wykonana przez eksperta filatelistycznego w zakresie badania oryginalności waloru filatelistycznego, wykonana w formie fotoatestu na specjalnie do tego przeznaczonym formularzu, lub w formie potwierdzenia poprzez umieszczenie na walorze filatelistycznym pieczęci imiennej oraz własnoręcznego podpisu.

Brzmi to wszystko bardzo skomplikowanie irzeczowo, jednakż pamiętajmy, że Filateliści to osoby, które nie posiadają specjalnych umiejętności. Aby zostać filatelistą wystarczy zacząć kolekcjonować znaczki pocztowe i cechować się chęcią poznawania nowych rzeczy. Na samym początku kolekcjonowania trzeba sobie uświadomić, że filatelistyka to nie tylko zwykłe znaczki. Że mają one swoją historie, w którą warto się zagłębić, poznać specjalistyczną nomenklaturę i stale poszerzać swoją wiedzę będąc na bieżąco z wszelkimi nowinkami. Pomocne w poznawaniu nowych trendów mogą być czasopisma kierowane do filatelistów. Dostarczą one niezbędnej wiedzy, a przy okazji pozwolą na kontakt z innymi pasjonatami, którzy wprowadzą Cię w swoje kręgi. Dzielenie pasji na pewno sprawi Ci wiele radości, a także pomoże z początkującego "zbieracza znaczków" stać się filatelistą z wiedzą eksperta.